Si të trajtoni dhe parandaloni djegien e diellit

Si të trajtoni dhe parandaloni djegien e diellit

Djegia e diellit është termi për dëmtimin e shkaktuar nga ekspozimi i tepërt ndaj rrezeve UV nga dielli ose burime të tjera, të tilla si një krevat dielli ose për rrezitje. Djegia nga dielli mund të ndryshojë nga e butë në e rëndë.

djegia nga dielli mund të shkaktojë dhimbje dhe djegie, dhe sipas këtij studimi të vitit 2005, ai gjithashtu mund të rrisë rrezikun e kancerit të lëkurës, rrudhave, njollave kafe dhe freckles. Lëkura mund të duket e fryrë, ndoshta me fshikëza.

Lëkura e drejtë ose më e lehtë zakonisht kthehet rozë ose e kuqe, por tonet më të errëta të lëkurës mund të bëhen më të errëta. Shkalla dhe ashpërsia e djegies së diellit do të varet nga lloji i lëkurës së personit dhe niveli i ekspozimit ndaj diellit.

Në këtë artikull, mësoni më shumë rreth asaj se si djegia nga dielli mund të ndikojë në një person, çfarë të bëni nëse ndodh, kur të kërkoni ndihmë mjekësore dhe si të ndihmoni në parandalimin e djegies së diellit.

Simptomat e djegies së diellit

Ky studim i vitit 2005 shpjegon se në aspektin mjekësor, djegia nga dielli përfshin inflamacionin që çon në eritem (një skuqje) dhe edemë (ënjtje) për shkak të krijimit të lëngjeve. Ai gjithashtu përfshin ndryshime në qelizat e lëkurës. Ajo shkakton zhvillimin e qelizave të djegies së diellit, të cilat mund të bëhen kanceroze, dhe një ulje të qelizave mastike, të cilat luajnë një rol në sistemin imunitar.

Simptomat e djegies së diellit ndryshojnë midis njerëzve. Djegia nga dielli mund të prekë këdo, por ata me lëkurë më të lehtë janë më të ndjeshëm.

Pas ekspozimit, lëkura mund të bëhet:

 • Hot
 • e ndjeshme ndaj prekjes
 • e dhimbshme
 • i irrituar
 • Itchy
 • Blisted

Lëkura e lehtë mund të kthehet e kuqe. Lëkura e errët mund të ndryshojë në një ton më të errët.

Simptomat e djegies së diellit të rëndë mund të ndikojnë në të gjithë trupin. Ato përfshijnë:

 • të dridhura
 • dhimbje koke
 • nauze dhe të vjella
 • Një ndjenjë e përgjithshme e të qenit i padëgjuar

Një person me djegie të rëndë nga dielli mund të ketë nevojë për kujdes mjekësor.

Në raste ekstreme, mund të ndodhë rraskapitja e nxehtësisë, ose më rëndë, goditja e nxehtësisë. Nëse një person përjeton sa vijon, dikush duhet të kërkojë këshilla të menjëhershme mjekësore:

 • Presioni i ulët i gjakut
 • Fainting dhe marramendje
 • Pulsi i shpejtë
 • Dhimbje e përgjithshme në të gjithë trupin
 • Dobësi ekstreme
 • Frymëmarrja e cekët
 • Ndryshimet në sjellje, siç janë nervozizmi, konfuzioni, vështirësia ose halucinacionet

Një mjek do të diagnostikojë rraskapitjen e nxehtësisë kur temperatura thelbësore e trupit është më e lartë se zakonisht pas ekspozimit të diellit, por jo më e lartë se 104 ° F (40 ° C). Në një person me goditje të nxehtësisë, temperatura thelbësore e trupit do të jetë mbi 104 ° F (40 ° C). Goditja e nxehtësisë është një gjendje kërcënuese për jetën që ka nevojë për vëmendje urgjente.

Cilat janë ashpërsitë e ndryshme të djegies nga dielli?

Timeline

Një person mund të presë sa më poshtë me djegie nga dielli:

 • Një skuqje zakonisht shfaqet 2-6 orë pas ekspozimit.
 • Simptomat e lëkurës arrijnë rreth 12–24 orë pas ekspozimit.
 • Lëkura zhvishet dhe thekon rreth 4-7 ditë më vonë.

Si ndikon djegia nga dielli në lëkurën e errët? Gjeni këtu.

Trajtimet për djegien e diellit

Nëse ndodh djegia nga dielli, një person duhet të bëjë sa vijon:

 • Dilni nga dielli dhe preferohet të shkoni brenda.
 • Shmangni ekspozimin e mëtejshëm të diellit derisa djegia e diellit të shërohet.
 • Ftohni lëkurën me një leckë ose peshqir të lagur, ose bëni një banjë të freskët.
 • Aplikoni krem hidratues ose krem pas, siç është aloe vera.
 • Merrni medikamente mbi-counter, të tilla si ibuprofen ose ilaçe të tjera anti-inflamatore josteroidale (NSAIDs) për të lehtësuar dhimbjen dhe për të zvogëluar ënjtjen.
 • Aplikoni krem hidrocortizon për të zvogëluar inflamacionin dhe kruajtjen.
 • Pini ujë shtesë për të ndihmuar në parandalimin e dehidrimit.
 • Shmangni prekjen ose thyerjen e fshikëzave të vogla për të zvogëluar rrezikun e infeksionit. Blisters mbrojnë lëkurën.
 • Shmangni gërvishtjet, marrjen ose heqjen e lëkurës së zhvishem.
 • Vishni veshje të lirshme ndërsa lëkura shërohet.

Për dehidrim të rëndë ose stres të nxehtësisë, ata mund të rekomandojnë lëngje intravenoze.

mitet e kujdesit për djegien e diellit

Disa trajtime varydex komente që njerëzit përdorin për djegien nga dielli mund të bëjnë më keq simptoma ose dëmtim të lëkurës.

 • Mos aplikoni gjalpë në një djegie në lëkurë.
 • Mos përdorni vazelinë e naftës.
 • Mos aplikoni pako akulli ose akulli.

Sa zgjat djegia e diellit? Gjeni këtu.

Parandalimi i djegies së diellit

Mënyra më e mirë për të shmangur djegien nga dielli është të menaxhoni mënyrën se si njerëzit e ekspozojnë lëkurën e tyre në rrezet e diellit.

Kjo përfshin:

 • Ulur në vende me hije
 • Veshja e veshjeve që mbulojnë trupin, mundësisht që është bërë nga pëlhura e endur fort
 • Veshja e një kapele të gjerë
 • Mbrojtja e syve me syze dielli
 • Shmangia e daljes në pjesën më të nxehtë të ditës
 • Gjithmonë e veshur me diell të diellit të SPF 30+ dhe duke riaplikuar atë rregullisht
 • Duke marrë parasysh mbrojtjen shtesë për fytyrën, qafën, bagazhin dhe pjesët që nuk i ekspozohen zakonisht diellit

Trupi për të prodhuar vitaminë D, por Shoqëria Amerikane e Kancerit nuk rekomandon ekspozimin e diellit pa mbrojtje për shkak të rrezikut të kancerit të lëkurës. Në vend të kësaj, ata rekomandojnë burime dietike, të tilla si peshku yndyror dhe ushqime të fortifikuara.

Si mundet që një person të marrë vitaminë D të sigurt nga dielli?

Faktorët e rrezikut

Një person ka më shumë të ngjarë të përjetojë djegien nga dielli nëse kanë:

 • Vitiligo
 • Alopecia
 • albinizmi
 • fotosensibiliteti për shkak të:
 • lupus sistemik erytematosus
 • Porphyria
 • Përdorimi të disa ilaçeve, të tilla si tetraciklina
 • Disa kushte gjenetike
 • Vendndodhjet afër ekuatorit
 • në lartësi të mëdha
 • Kur dielli është i lartë në qiell
 • kur qielli është i qartë
 • Kur UV Drita reflektohet, për shembull, nga uji, akulli ose dëbora
 • kur përdorni një diell

njerëzit duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm në këto situata.

Cila krem dielli?

kremrat e diellit dhe dielli janë përgatitje tregtare që bllokojnë dritën UV kur njerëzit i aplikojnë ato në lëkurë. Ata kanë një vlerësim SPF bazuar në aftësinë e diellit për të parandaluar djegien e diellit. Sa më i lartë të jetë vlerësimi SPF, aq më shumë mbrojtje nga rrezet UVB mund të presë një person, dhe aq më pak dëmtim i drejtpërdrejtë i lëkurës që duhet të ndodhë.

Krisari i diellit gjithashtu duhet të ofrojë mbrojtje nga rrezatimi UVA. Rrezatimi UVA nuk shkakton djegie nga dielli, por kontribuon në plakjen e lëkurës dhe një rrezik të shtuar të kancerit të lëkurës. Shumë krem dielli ofrojnë mbrojtje me spektër të gjerë, që do të thotë se ato mbrojnë nga rrezatimi UVA dhe UVB.

Akademia Amerikane e Dermatologjisë rekomandon që të gjithë të përdorin një krem dielli me:

 • Një SPF prej 30+
 • UVA dhe mbrojtja UVB
 • Rezistenca ndaj ujit
 • ata kanë nevojë.
 • Kushtojini vëmendje majave të veshëve, këmbëve, qafës dhe vendeve të tjera që janë të lehta për tu harruar.
 • Aplikoni 15 minuta para ekspozimit.
 • Aplikoni për lëkurën e thatë.
 • riaplikoni çdo 2 orë ose pas notit ose djersitjes.
 • Përdorni një balsam buzësh me SPF 30+.
 • Kontrolloni çdo udhëzim në paketim para përdorimit.

Cilin krem dielli duhet të përdor?

Ndërsa shqetësimet rriten për dëmtimin e mjedisit, disa vende tani po ndalojnë kremrat e diellit që nuk janë miqësorë për shkëmbinjtë. Kremrat e diellit mund të jenë të dëmshëm në mënyra të tjera, por disa zgjedhje janë më pak të dëmshme. > >

 • Përdorni një locion në vend se një llak ose nga rrezet e diellit, pasi locionet kanë më pak të ngjarë të jenë të dëmshme për shëndetin e njeriut
 • Zgjedhja e një me sasinë më të vogël të plastikës dhe paketimit të nevojshëm
 • Gjetja e një krem dielli që nuk përmban përbërësit ndotëse të listuara në listën HEL
 • Ku mund të gjej syze dielli eko-miqësore?

  Përmbledhje

  Djegia e diellit mund të ndodhë nëse një person harxhon shumë gjatë në rrezet e diellit. Mund të shkaktojë djegie në lëkurë. Ata me lëkurë më të lehtë janë më të ndjeshëm, por kushdo që ka ndonjë lloj lëkure mund të ketë djegie nga dielli.

  Trajtimet në shtëpi zakonisht mund të lehtësojnë siklet, por nëse një person zhvillon një ethe, zbehje ose ndryshime në vetëdije, ata kanë nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor.

  Mënyrat për të ndihmuar në parandalimin e djegies së diellit përfshijnë kufizimin e kohës së kaluar në diell dhe marrjen e masave mbrojtëse, të tilla si përdorimi i diellit, qëndrimi në hije dhe veshja e rrobave që mbulojnë trupin.

  • melanoma/kanceri i lëkurës

  Lajmet mjekësore sot kanë udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga kolegët, institucionet kërkimore akademike dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

  .